טיפים ומידע לבחירת האבן / שיש המתאים עבורכם. 

חופשי/30 – רוחב האריח הוא 30 ס"מ ואורכו משתנה ונע בין 40 ס"מ עד ל- 80 ס"מ
60/30
40/40
60/60 
אריחים אלה מגיעים בעובי של עד 2 ס"מ וניתן לקבלם בעיבודים שונים כאשר העיבודים המקובלים הם מט או מבריק.

האריחים נמכרים בד"כ במ"ר ומחירם משתנה בהתאם לגודל האריח כאשר הזול ביותר הוא חופשי /30 והיקר ביותר (בגדלים הסטנדרטיים) הוא 60/60.ניתן לקבל אריחים גם בחיתוך לפי מידה (C.T.S) ומחירם משתנה לפי הגודל המבוקש. אריחים אלה מתאימים גם לריצוף וגם לחיפוי.

קיימים אריחים בגודל 30.5/30.5 בעובי 1 ס"מ + פאזה קטנה בפאות האריח. אריחים אלה מדויקים גם בגודל וגם בעובי (קליברייטד) ומתאימים לחיפוי וריצוף של חדרי אמבטיות ושירותים.

לגודלם וסוג עיבודם של האריחים יש משמעות על המראה הסופי של הרצוף או החיפוי לכן, מומלץ להיועץ עם אדריכל/מעצב או עם נציג המכירות.

אבן טבעית - הגדלים הסטנדרטים ומה שבניהם

להבדיל ממוצרים אחרים ניתן לעבד את האבן/שיש למספר רב של גימורים מעבר למלוטש מט ומלוטש מבריק. 

סוגי העיבודים:
  1. נסור-אריח מנוסר ללא ליטוש, מכובס (טרומל)
  2. עתיק-האריח עבר התזת חול, צריבה בחומצה ושיבורים בפאות האריח
  3. מוברש-האריח עבר ליטוש עם מברשות מיוחדות שהקנו לו מגע קטיפתי,
  4. שרוף-האריח עבר תהליך של שריפה,
  5. מותז חול -האריח עבר התזת חול,
  6. סיתות מוטבה-סיתות עדין הנעשה ע"י מכונה (בעבר נעשה ידני)

אריחים אלה מתאימים בד"כ לריצופי חוץ, חיפויי חוץ ופנים, ובחלק מהמקרים (עתיק,מכובס ומוברש) אפשר להשתמש לריצופי פנים אשר נותנים לבית מראה ואוירה כפריים (רצוי ליצור מרווח בין אריח לאריח בשפה המקצועית "פוגה") יתרונם של עיבודים אלה מעבר ליופים הוא שהם מוגדרים כאריחים נגד החלקה וככאלה, מתאימים הם לשטחים חצוניים כולל סביב בריכת שחיה.

אריחים אלה מגיעים בד"כ בעובי של עד 2 ס"מ

עיבוד מוסמסם – סיתות ידני ולא ע"י מכונה (יותר גס ממוטבה) עיבוד תלטיש – עיבוד ידני גס עובי האריחים בעיבוד זה הוא לא אחיד ונע בין 3 ל-4 ס"מ עיבוד טובזה - סיתות ידני גס מאוד לדוגמא כדי להגיע לעובי של 4 ס"מ מסתתים אבן בעובי של 6 ס"מ כדי לקבל את המראה היפה ביותר מומלץ לרכוש אבן מסותת טובזה ברוחב של עד 30 ס"מ.

עיבודים אלה מתאימים מאוד לחיפויים חיצוניים ופנימיים ואינם מומלצים לריצוף. ריצוף הבית מתבצע בדר"כ אחרי גמר שלד, אינסטלציה, חשמל וטיח פנימי, לכן כדאי מאוד לבחור את הריצוף מבעוד מועד (כ-חודשיים) היות שבמידה והריצוף שבחרתם אינו זמין במלאי תהיה שהות מספקת לייבא אותו.

סוגי עיבודים - אבן טבעית

עבודות ריצוף אבן, שיש

עבודת הריצוף היא נדבך חשוב ביותר, ריצוף עם חומרים (חול, מלט, דבק ועוד) לא מתאימים יפגום במראה ואיכות הרצפה תוך זמן קצר. 

לדוגמא: כאשר מכינים את תשתית הריצוף (מצע, מדה בשפה המקצועית) יש להשתמש בחול ים נקי ו י ב ש או לחילופין באבן גרוסה הנקראת סומסום (לא חול מחצבה) בשני המקרים יש לייצב את השכבה העליונה עם מלט(רצוי לבן בעיקר בשיש בהיר) ובכך מקבלים מצע לח. 

כאשר המצע רווי במים (בעיקר בחורף) יש לדאוג לייבשו לפני הריצוף!!!. כאשר מרצפים על מצע רווי במים למעשה "כולאים" את המים בתשתית הריצוף מבלי יכולת להתאדות.

מים עומדים מעלים עובש במשך הזמן. עובש זה יחדור דרך האבן ויצור כתמי עובש והתפוררויות על פני האבן. כאשר מרצפים בחורף יש לדאוג לכיסוי הפתחים (דלתות, חלונות וכו') כדי למנוע חדירת מי גשמים והצפה של הרצפה. 

הצפה של הרצפה תגרום לנזק באבן/שיש. פריימר כדי לחספס את גב האריח ולגרום להתקשרות טובה עם שכבת המצע יש למרוח פריימר על גב האריח לפני הריצוף.

הפריימר יוכן מתערובת (דלילה) של מלט (רצוי לבן) דבק אקרילי ואבן שומשום, תערובת זו תמרח על כל גב האריח בעזרת מברשת צבע. אין לרצף לפני התיבשות הפריימר על גב האריח. 

הכנת הטיט בהכנת תערובת הטיט לריצוף יש להשתמש ב: מלט לבן, חול ים ודבק אקרילי ביחס של: 1 שק מלט (50 ק"ג), 1 גלון דבק אקרילי, 8 דלים חול ים מסוננן ונקי ומים בהתאם לצורך. אסור להשתמש ב: מלט שחור!!! סיד!!! וחול מחצבה!!! יש לפזר את הטיט כך שכל שטח האריח יבוא במגע עם הטיט ושלא יווצרו "חללים".

היות והאריחים מגיעים עם סטיות בגודלם (בגלל ניסור) יש לפתוח מרווח של כ- 1 מ"מ בין אריח לאריח ובכך לא יווצרו סטיות בקו הריצוף (מרווחים אלה יטושטשו בתהליך הליטוש ראו בהמשך). יש לכסות את הרצפה לאחר הריצוף עם בד יוטה מרוח בגבס או עם פלטות גבס כדי להגן ולשמור על הרצפה מפני חומרים מזיקים.

אין לכסות את הרצפה עם ניילון שלא מאפשר לתשתית הרצפה להתיבש.
טיפ – היות ואבן/שיש הם מוצרים טבעיים יתכנו שינויים בגוון ובצבע בין אריח לאריח, לכן, אנו ממליצים מאוד ללות את תהליך הריצוף מהתחלתו ועד סופו.כאשר אתם מלווים את תהליך הריצוף תוכלו לדאוג למראה הריצפה ע"י מיון האריחים תוך כדי עבודת הרצף.במידה וחלק מהאריחים "פחות יפה" לטעמכם, אפשר לרצף אריחים אלה במקומות כמו: מתחת לארון מטבח, מתחת לארון קיר וכו' . נוכחותכם בתהליך הריצוף חשובה ביותר להשגת תוצאה רצויה לטעמכם ולראות עינכם.
שיפולים (פנלים) נמכרים במטר אורך גודלם הסטנדרטי הוא: בהתאם לאורך האריח בגובה 7 ס"מ ובעובי של כ- 1.3 ס"מ (כאשר רוכשים פנלים מדוקקים). 

ניתן גם לחתוך מהאריח עצמו אך בעובי האריח (כ- 2 ס"מ). בחיתוך מאריח יבלוט מאוד הפנל מקו הטיח על הקיר. ניתן להזמין פנלים במידות לפי דרישה.

שיפולים (פנלים בריצוף)

ליטוש אבן טבעית

כדי לשדרג את מראה ואיכות הרצפה מומלץ מאוד לבצע ליטוש אבן לאחר הריצוף. חשוב מאוד לבצע ליטוש אבן רק לאחר שהתשתית יבשה, מלטש שיש מקצועי מצויד עם מכשיר שבעזרתו ניתן לבדוק האם התשתית יבשה. תהליך הליטוש: בשלב הראשון מבצע המלטש פתיחת פוגות (אותם מרווחים שהרצף השאיר בתהליך הריצוף) ע"י דיסק יהלום בעובי של מ-1 מ"מ עד-2 מ"מ.

פתיחה זאת היא ברוחב אחיד בכל הרצפה. (השלב היחיד הגורם לאבק ולכלוך) את הרווחים שנוצרו ממלא המלטש בדבק שיש תוך הוספת פיגמנט המתאים לגוון השיש. להבדיל מרובה בה משתמשים בריצוף קרמיקה/גרניט פורצלן, דבק השיש אינו סופג ואינו משנה את הגוון כתוצאה מכך. הפעולה הבאה היא הליטוש עצמו. 

היות ואריחי השיש/אבן מרוצפים צמוד קיימים הבדלי גובה בין אריח לאריח בגמר עבודת הריצוף. הליטוש גורם ליישור הריצפה ובנוסף בכל שלב של תהליך הליטוש ניתן לקבוע את מראה ורמת הגימור: מט, חצי מבריק (מט משי) מבריק וכו' וזאת ע"י שימוש באבן הליטוש המתאימה. 

השלב הבא הוא מריחת סילר אותו יש לבצע לאחר שהרצפה התיבשה מהשימוש במים בתהליך הליטוש. הסילר מקטין משמעותית את אחוזי הספיגה (הנמוכים ממילא) של האבן.קיימים שני סוגים של סילר, סילר על בסיס מימי אשר אינו משנה גווני אבן וסילר על בסיס שומני בו משתמשים בדרך כלל כאשר האריחים הם בעיבודים כמו, מכובס, עתיק מסותת וכו'. 

עיבודים אלה "מטשטשים" את גוון האבן וסילר זה מחזיר את הגוון המקורי. שני סוגי הסילר נותנים את אותה התוצאה מבחינת הקטנת אחוזי הספיגה. מומלץ לחדש את הסילר (תלוי בסוג האבן/שיש) אחת לשנתיים. 

כאשר הליטוש הוא ברמת ברק מירבית, מתבצעת בסוף התהליך הברקה קריסטלית, הברקה היא מריחת פוליש על הריצפה וקריסטלית היא מריחת שכבת דונג מסויים אשר: מגינה על הברק, מונעת החלקה ואוטמת את האריח. היות והברק נשחק במשך הזמן(בהתאם לפעילות בשטח) ובעיקר בשטח הדריכה ניתן לחדשו בעלויות לא גבוהות, בתהליך קצר ומבלי שהדבר גורם ללכלוך. אחד היתרונות של האבן/שיש הוא שניתן בכל רגע נתון לשנות את מראה הרצפה ולהופכה ע"י ליטוש ממט למבריק, ממבריק למט משי או הפוך וכו'. 

ספי חלונות

מדרגות שיש או אבן  

שיש טבעי - תחזוקה

ספי חלונות קיימים שני סוגים: ספים חיצוניים הפונים מחוץ לבית וספים פנימיים הפונים לתוך הבית. הספים נמכרים במטר אורך וניתן להזמינם בעוביים ובעיבודים שונים. 

הרכבת הספים החיצוניים מתבצעת בד"כ בשלב הראשון, שלב השלד וכאשר בוחרים ספים חיצוניים מומלץ להתאימם לצבע הטיח החיצוני או לאבן החיפוי החיצוני וכו'. 

הרכבת הספים הפנמיים מתבצעת בדר"כ לפני טיח פנים.כאשר בוחרים ספים פנימיים מומלץ להתאימם לגוון מסגרת החלון ולריצוף. אחד היתרונות של האבן/שיש הוא שניתן להזמין ספים מאותו סוג ריצוף שבחרתם.
מדרגות המדרגות כוללות שלח (מדרגה) ורום (רייזר) ומגיעות בעובי סטנדרטי של 3 ס"מ עם עיבוד פאזה בקצה המדרגה. ניתן להזמין את המדרגות בעוביים נוספים בעיבודים שונים ובעיבודי קצה שונים כמו "רבע עגול", "חצי עגול" ועוד. 

הרכבת המדרגות מתבצעת בדר"כ לאחר סיום הריצוף בקומות. מדרגות מלבניות נמכרות ביחידות של עד 1 מטר אורך ולפי מטר אורך כאשר אורכן גדול ממטר. לפעמים קיימים במהלך מדרגות סוגים שונים של מדרגות כמו משולשות או טרפזיות (פניה תוך כדי עליה). מדרגות אלה נמכרות כמו מדרגות מלבניות רק במחיר שונה פודסט (רחבה בין מהלך מדרגות אחד למהלך מדרגות אחר) נמכר לפי מ"ר.

מדרגות עגולות קיימות בדר"כ בחצי מפלס או במדרגות סיבוביות. נמכרות כמו מדרגות מלבניות רק במחיר שונה. בעת בחירת המדרגות מומלץ מאוד להתאימן לגוון הריצוף. 

אחד היתרונות הנוספים של אבן/שיש הוא שכאשר מרצפים באבן/שיש ניתן להשתמש באותו חומר גם לריצוף וגם למדרגות.במידה ולא רצפתם באבן/שיש מומלץ מאוד להגיע עם דוגמא מהריצוף שבחרתם כדי לבחור את המדרגות בגוון שיתאים לריצוף. 

מומלץ להעזר בבעל מקצוע אמין ומנוסה לצורך מדידת המדרגות והרכבתן טיפ: אין להפריד בין בעל המקצוע שימדוד את המדרגות לבעל המקצוע שירכיב אותן.זה שמודד הוא שירכיב את המדרגות. בכך לא "תיפלו" בין המודד למרכיב כאשר אחד "יאשים" את האחר במידה ויהיו בעיות.
תחזוקת האבן/שיש פשוטה לחלוטין ואינה מצריכה פעולות מסובכות. יש לשטוף את הרצפה עם מעט מים וכאשר הרצפה מבריקה רצוי להוסיף מעט חומר הנקרא משמר קריסטל אותו ניתן לרכוש ברשתות השווק.

חומר זה מגן על הברק ושומר אותו לאורך זמן. אין להשתמש בחומרים חומצתיים כמו אקונומיקה לדוגמא. אין להשתמש בדטרגנטים המכילים חומרים חומצתיים ושומניים. 

כאשר משתמשים בחומרים שומניים למעשה היות ובתהליך השטיפה לא הסרנו לחלוטין את הדטרגנט השומני, נוצרה שכבה (לא נראית) של שומן על הרצפה וכאשר אנו דורכים על שכבה זאת נותרים סימני דריכה על הרצפה בעיקר ברצפה מבריקה. 

יתרונה של רצפת השיש הוא נקיונה הקל בעזרת מטלית לחה. ביצוע הנחיות אלה יעניק לרצפה מראה מושלם לאורך זמן.

בחרו בקטגוריה הרצויה :

 
טלפון :04-8410370 
פקס: 04-8410379 
כתובת חנות המפעל: רח' הנפח 26, חיפה.
כתובת המפעל: א.ת. מגדל עוז, גוש עציון.
דוא"ל : e.v.marble@012.net.il     

עקבו אחרינו ב-

פרטי התקשרות

FacebookGoogle+Twitter
היכנסו לדף הפייסבוק העסקי שלנו תנו לנו לייק ותהינו מהנחות ומבצעים מדהימים